-Om jag behöver tolk?
Om du behöver, skall du ta med tolk. Läs vidare här.
-Kan man genomgå utbildningen när man är gravid?
Ja, men du måste informera din lärare om detta så att han kan undanta dig från de frivilliga momenten (krocksläde och vältebil) i utbildningen. Dessutom är det viktigt att du rådgör med din barnmorska, angående bilkörning där hårda bromsningar ingår.
-Kan jag köra med min egen bil?
Ja, men endast om du har ett handikapp som kräver bil med specialutrustning. Du måste meddela oss om detta vid bokningen.
-Hur lång tid tar Riskutbildningen?
Riskutbildning Teori (del 1) tar c:a 4 timmar och är en ren teoretisk utbildning. Riskutbildningens praktiska del tar c:a. 4 timmar för bil (c: 5 timmar för MC) och innehåller, förutom praktik på bana även teoridelar och upplevelser i säkerhetshall och lektionssal.
-Hur lång är väntetiden?
Om du vill vara säker på att få en tid som passar dig, så bör du boka minst 2 till 4 veckor i förväg.
-Kan jag dela bil med min kompis?
Ja, om ni är bokade för körning på samma pass så kan ni välja detta i samband med bokningen under "Önskemål".
-Får jag ta med en kompis eller förälder?
Ja, men om de inte är bokade för körning, får de av försäkrings- och säkerhetsskäl inte följa med ut till banan. Däremot får de gärna vara med vid teorin och vid besöken i säkerhetshallen.
-När jag försöker att skapa min sida så får jag meddelandet att mitt personnummer redan finns registrerat?
Detta beror på att du redan finns i vårt system sedan tidigare. Antagligen så har du haft en bokning på Gillinge tidigare. Kontakta vår reception på 08-51440300 så hjälper vi dig.