Logga in
Gillinge sidhuvud
Riskupplevelser för livet!
pil Intyg om genomförd riskutbildning
pil Giltighet
pil Legitimation
pil När jag bokar
pil Hur betalar jag?
pil Övrigt
pil Tolk
pil Ordlista
pil Undervisningsplan

-När får jag mitt intyg om genomförd Riskutbildning?
Du blir rapporterad digitalt till transportstyrelsen direkt efter genomförd och godkänd Riskutbildning enligt vägverkets föreskrifter

-Kan man bli underkänd?
Det är visserligen inte ett prov som du ska genomföra på Gillinge, utan en utbildning. Men du måste av utbildnings- och säkerhetsskäl, vara duktig på att köra bil, för att kunna uppnå de mål utbildningen (Vägverkets kursplan) kräver.

-Får jag pengarna tillbaka, om jag nekas intyg?

Nej det får du inte. Om du blir nekad intyg och/eller blir avvisad från banan, så är avgiften förverkad.

-Ingår kostnaden för Riskutbildningen i körkortstillståndet?
Nej!

-Behöver jag körkortstillstånd för att få genomföra Riskutbildningen?
Nej. Du ska däremot vara i slutet av din utbildning när du genomför den praktiska delen av din riskutbildning.

-måste riskutbildningen vara klar innan kunskapsprovet genomförs?                                      Ja, alla som gör kunskapsprov från 1 september 2008 ska ha genomfört sin riskutbildning Du ska alltså vara så gott som klar med din körutbildning du måste kunna köra obehindrat och självständigt, i både stads- och landsvägstrafik. Du ska ha fyllt 17 år innan du får genomföra den praktiska deleln av din riskutbildning på Stockholms Trafiksäkerhetscenter.

Kan man genomgå Riskutbildningen, fast man redan har körkort?
Ja! Kontakta kursbokningen eller läs mer information under fliken Fortbildning.


Gillinge sidfot
Stockholms Trafiksäkerhetscenter Gillinge AB SVERIGES TRAFIKSKOLORS RIKSFÖRBUND